ESSA rozbłysła Kolorami

28 czerwca, 2024

Pierwsze wydarzenie, na którym byliśmy

21 października to data o szczególnym znaczeniu dla naukowców na całym świecie. Tego dnia w 1983 roku, Generalna Konferencja Miar i Wag zatwierdziła aktualną wartość prędkości światła: 299,792.458 km/s. Właśnie dlatego 21 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fotoniki, święto, które celebruje światło i jego cząstki – fotony.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego stał się miejscem wyjątkowego spotkania entuzjastów światła. Licealiści, studenci oraz miłośnicy nauki zebrali się, aby uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Partnerem tego spotkania był Łukasiewicz – IMiF, co oznaczało, że nie mogło zabraknąć także projektu #ESSA.

Fascynujące prezentacje i warsztaty

Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, czym na co dzień zajmują się specjaliści w dziedzinie fotoniki. Dowiedzieli się także, jak wygląda praca w przemyśle fotonicznym i jakie znaczenie mają te technologie w codziennym życiu. Podczas swojego wykładu dr inż. Kamil Pierściński zaprezentował temat „Od promieniowania podczerwonego do innowacyjnej Fotoniki: Jasne Perspektywy Przyszłości”, udowadniając, że przyszłość fotoniki rysuje się w jasnych barwach.

Licealiści mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach, podczas których samodzielnie stworzyli tęczę i zobaczyli, jak światło słoneczne rozszczepia się na kolory. Była to doskonała okazja do praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej i zrozumienia, jak fascynujący jest świat fotoniki.

Konkurs i niezapomniane nagrody

W naszym konkursie wzięło udział wiele młodych osób, które z pasją rywalizowały o główną nagrodę – wizytę w Laboratorium Fotonicznym. To wyjątkowe miejsce dla pasjonatów technologii, gdzie mogli zobaczyć nowoczesne urządzenia i poznać tajniki pracy naukowców. Konkurs okazał się doskonałą okazją do zachęcenia młodzieży do pogłębiania swojej wiedzy i zainteresowania nauką.

Podsumowanie

Międzynarodowy Dzień Fotoniki na Uniwersytecie Warszawskim był niezwykle udanym wydarzeniem. Dostarczył uczestnikom wiedzy i inspiracji oraz umożliwił nawiązanie kontaktów z ekspertami z dziedziny fotoniki. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach tego wyjątkowego święta. 21 października – ta data jest niezmienna. Teraz już wiecie, skąd się wzięła.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach pełnych nauki i pasji!

Tagi

Co o tym myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INNE ARTYKUŁY

Porozmawiajmy!@