Wczoraj zawitaliśmy do Katowic, miasta, które w 2024 roku stanie się europejskim miastem nauki. ESSY bowiem nie mogło zabraknąć na Śląskim Festiwalu Nauki, którego przewodnim motywem w tym roku jest: Nauka da nam przyszłość. A my jakby na przekór opowiadaliśmy młodzieży o historii fotoniki w Polsce.
Nasza podróż
Rozpoczęliśmy podróż od pionierskich osiągnięć lat 60. minionego wieku, aż po współczesne innowacje, które umożliwiają rozwój fotoniki w Łukasiewicz – IMiF.
Pytania i rozmowy po wykładzie były dla nas cennym źródłem inspiracji. Nauko trwaj.
Ale „wróćmy do przyszłości”. Ogromne wrażenie zrobiło na nas połączenie tak nieoczywistych rezultatów z dziedzin, takich jak: sztuka, nauka i sztuczna inteligencja.
Zarówno dla Patrycji jak i dla Wawrzyńca odkryciem było, że tatuażyści mogą nauczyć się tatuować wykorzystując do tego liście roślin. My sami też mogliśmy poczuć prawdziwą interakcję z rośliną – dotykając ją i głaszcząc jej liście – otwieraliśmy strony książki i mogliśmy przeczytać jej strofy. To jak podróż przez książkę za pomocą rośliny. A to wszystko dzięki specjalnie podpiętym czujnikom. Ta instalacja studentki Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach Weroniki Król zrobiła na nas duże wrażenie. (zobaczcie zdjęcia)
Czy sztuczna inteligencja może czuć? Od stworzenia wiersza aż po generowanie obrazów, a całość opowieści przedstawiona głosem sztucznej inteligencji to efekt współpracy studentów ASP z tą fascynującą technologią. Nie wiemy czy AI „czuje”, ale wiemy, że potrafi pięknie i z przejęciem pokazywać uczucia i o nich opowiadać.
???? Festiwal to też niezwykła okazja do spotkania wielu osób, które na co dzień robią wszystko co w ich mocy by nauka była kluczem do zrozumienia świata dostępnym dla wszystkich. Spotkaliśmy osobiście Tomasza Rożka, Wiktora Niedzickiego (który otrzymał na Festiwalu Nagrodę Specjalną POP Science – Wybitny Popularyzator.
Zapraszamy na kolejne festiwale!