Fascynujące Światło: Od grafitu po lasery

Niecodzienny eksperyment z żarówką domowej roboty może być wart miliardy dolarów? Okazuje się, że tak. To nie wszystko czego dowiedzieli się licealiści.

Niczym prestidigitatorzy zaświeciliśmy żarówkę…grafitową

Czy wiecie, jak sprawić, by grafit zaświecił jak żarówka? I co sprawia, że światło lasera zielonego jest lepiej przez nas widoczne niż lasera czerwonego? Licealiści z Bednarskiej Szkoły Realnej już wiedzą.

To był nasz sceniczny debiut. Niczym prestidigitatorzy zaświeciliśmy żarówkę…grafitową. Doświadczenie z „żarówką domowej roboty” polegało na pokazaniu co dzieje się z grafitem – takim z ołówka – wówczas, gdy przepływa przezeń prąd elektryczny. Podobne rozwiązanie było pierwszym, które zaproponował Thomas Edison w pierwszej żarówce. Wprawdzie mimo ograniczenia dostępności tlenu, co mocno skraca życie „włókna naszej żarówki”, świecenie jest dobrze widoczne i trwa ponad minutę!

Ten niecodzienny eksperyment pokazaliśmy licealistom z Bednarskiej Szkoły Realnej czyli I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie dowiedzieli się też wiele ciekawostek na temat laserów, o ich niezwykłych zastosowaniach w otaczającym nas świecie. Mówiliśmy o świetle słonecznym i świetle z żarówki jako źródłach światła rozproszonego oraz o laserze i tym skąd się bierze jego moc. O tym jak powstają lasery opowiadała dr hab. Anna Szerling.

Geniusz Edisona. Własność Intelektualna: Od pomysłów do miliardów

Nie zapomnieliśmy też powiedzieć o patentach. W końcu Thomas Edison opatentował swoją żarówkę więc podzieliliśmy się informacjami dotyczącymi właśnie własności intelektualnej. Żyjemy w erze, gdzie kreatywność i innowacje odgrywają kluczową rolę. Wspólnie z licealistami rozwinęliśmy świadomość na temat praw autorskich, patentów i innych aspektów związanych z twórczością umysłową, a to wszystko na przykładzie Star Wars.

Czy wiecie jak malutki może być laser?

Odkrywanie Świat(ł)a w ramach projektu ESSA

Dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie. Chętnie Was jeszcze odwiedzimy. To dopiero początek naszych spotkań w liceach – mamy nadzieję, że każde z nich stanie się inspiracją do odkrywania nowych obszarów nauki i zachęci Was do rozwijania Waszych pasji. Gotowi do odkrywania światła i tajemnic intelektualnych? Czekamy na zgłoszenie od klas i szkół: kontakt@essaszkolajutra.pl

Pozostałe posty

Kulturalnie i naukowo w Rembertowie

„Od diody do AI” – tak nazywały się warsztaty, które mieliśmy okazję poprowadzić w LI LO w Rembertowie podczas Tygodnia Kultury. Zobacz, jak licealiści konstruowali obwody i dyskutowali o sztucznej inteligencji. Ich zaangażowanie i pomysły są po prostu niesamowite!

Czytaj więcej »

Porozmawiajmy!@

kontakt@essaszkolajutra.pl

+48 604 372 470